Przejdź do głównej zawartości

Pijemy wino!

Wino 


Najpierw troszkę informacji zaczerpniętych z wolnej encyklopedii. Wino to napój alkoholowy uzyskiwany w procesie fermentacji winogron – winifikacji. 

Wino pochodzi z Kaukazu. Uprawą winorośli zajęto się bowiem najpierw w Azji Mniejszej, a dopiero potem w Grecji i Italii. Imperium rzymskie rozpropagowało produkcję tego napoju na terenie dzisiejszej Francji, Hiszpanii, Portugalii oraz w północnej Afryce. 

W starożytności wino było elementem codziennego żywienia. Stosowano je jednak rozcieńczone wodą w stosunku 1 do 5 aż do pół na pół. 

Tu się kończą proste fakty. 


Wino jest napojem alkoholowym. Alkohol zaś, jak mawiał As to największy wróg człowieka. Alkohol rozbija rodziny, zabija kierowców, młodych i starych ludzi. Dlatego każdy rząd zarabia na akcyzie alkoholowej. Sypie tak zarobionym groszem różnego rodzaju organizacjom pozarządowym. Warto jednak pamiętać, że we wszystkim potrzebny jest umiar. 

Wino należy stosować tak, aby nie tracić nad sobą kontroli. Wino stosowane regularnie w niewielkich ilościach uważane jest za bardzo zdrowe. Szczególnie w diecie śródziemnomorskiej trudno sobie wyobrazić kuchnię i posiłek bez dobrego wina. 

Nieoficjalnie mówi się: 

  • że działa wspaniale na układ krążenia, 
  • że uwalnia organizm od trucizn, 
  • że poprawia trawienie, 
  • że dostarcza wielu pierwiastków i mikroelementów, 
  • że pobudza smak i wydzielanie soków trawiennych, 
  • że (wreszcie) poprawia samopoczucie. 


Wino czerwone, które wytwarzane jest z czerwonych winogron różni się od białego procesem produkcji. Winifikacja dotyczy całych kiści winogron, wraz ze skórkami i pestkami. W przypadku wina białego winifikacji podlega wyciśnięty skok z białych winogron. Wino białe i czerwone różni się więc od siebie w większym stopniu niż tylko kolorem. 

Ludzie, nie dajcie robić sobie wody z mózgu. Pijcie wino i cieszcie się życiem

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zdrowie - takie proste

Zdrowie łatwo utrzymać. Żyjemy w świecie konsumpcjonizmu. Jemy zbyt dużo, zbyt śmieciowo. Coraz mniej się ruszamy i coraz mniej odpoczywamy. Zaburzamy cały ewolucyjny mechanizm naszego zdrowia.  Zdrowie to nic innego jak brak chorób. To stan, w którym organizm pracuje prawidłowo. Nie musimy mieć sylwetki atlety, nie musimy dążyć do jakiś nakreślonych schematów. Mamy być zdrowi na ciele i umyśle. Mamy cieszyć się każdym dniem bez aberracji powodowanej bólem lub

Syrop skrobiowy

Słodki zamiennik zamiennika W okresie głodu w Niemczech spowodowanego przedłużającą się pierwszą wojną światową zapoczątkowane zostały zmiany w sposobie odżywiania i sposobie myślenia. Erzac (namiastka, substytut, zamiennik) zaczął pojawiać się na stołach wypełniając braki po wartościowszym jedzeniu. I tak margaryna wyparła masło, warzywa a w tym ziemniaki wyparły mięso (wywożone na front dla wojska, bo wojsko dla Niemców znaczyło więcej niż cywile), brukiew wyparła ziemniaki, cukier z buraków wyparł cukier z trzciny.

Witamina C - była dobra i jest dobra

Wiśnia z Barbados - bomba witaminy C Może wiesz, może nie wiesz, że Witamina C... Witamina C została wyodrębniona i zidentyfikowana w 1933 roku przez węgierskiego biochemika. Albert Szent-Gyorgyi został uhonorowany za to dokonanie nagrodą Nobla w 1937 roku.  Nazwa kwas askorbinowy związana jest z jednym ze schorzeń wynikających z jej niedoboru. Tą chorobą jest szkorbut, dawna dolegliwość marynarzy, którzy ze względu na źle przygotowane odżywanie cierpieli na poważny niedobór witaminy C.